W dzisiejszych czasach, efektywne zarządzanie energią elektryczną w biurowcach i sklepach staje się kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju i generowania oszczędności. W tym artykule znajdziesz najlepsze praktyki, które mogą znacząco poprawić efektywność energetyczną w budynkach komercyjnych.

Audyt energetyczny

Jeśli chcesz unikać zbędnych kosztów, przeprowadź audyt energetyczny, który pomoże Ci zidentyfikować obszary wymagające poprawy i wdrożyć skuteczne strategie oszczędnościowe w zakresie zużycia prądu. Przykładowo, możesz wymienić oświetlenie na energooszczędne, gdyż w większości przypadków pozwala to zredukować pobór prądu zużywanego na światło o ok. 85%.

Monitorowanie zużycia

W mających większe wymagania energetyczne budynkach komercyjnych warto instalować nowoczesne systemy monitorowania zużycia energii, aby stale identyfikować obszary jej nadmiernego zużycia i dostosowywać strategie oszczędnościowe w czasie rzeczywistym. Zarówno w biurowcach, jak i sklepach największe zapotrzebowanie na energię mają zazwyczaj wentylacja i sterowanie temperaturą. Jeśli budynek ma możliwość otwierania okien, skorzystaj z niej. Zrezygnuj natomiast z włączania klimatyzacji za każdym razem.

Wydatkowanie energii

W budynkach komercyjnych kluczem do optymalizacji zużycia energii elektrycznej jest jej odpowiednie wydatkowanie. Choć rzadko można unikać poboru mocy biernej przez lodówki, lady chłodnicze bądź zamrażarki, zawsze możesz wymienić wadliwe maszyny i zrezygnować z niewydajnych technologii. Mogą one generować straty energetyczne, czego efektem są wyższe rachunki eksploatacyjne.

Dlaczego efektywne zarządzanie energią jest ważne?

Przy rosnących cenach za energię odpowiednie zarządzanie nią zyskuje na znaczeniu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz dzięki temu zyskać:

  • realne oszczędności, co wpłynie korzystnie na budżet Twojej firmy i konkurencyjność,
  • najwyższą jakość świadczonych usług lub prowadzonej produkcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów
    operacyjnych,
  • bezpieczeństwo finansowe, gdyż odpowiednie zarządzanie energią pozwoli Ci uniknąć potencjalnych kar za
    przekroczenie poziomu mocy zamówionej.

Zadzwoń