Bezproblemowe zasilanie różnego rodzaju odbiorników zależy od tego, czy poprawnie zainstalowano układ elektroenergetyczny. Jego głównym elementem jest rozdzielnica elektryczna. Jak wygląda jej montaż i jakie trendy się w niej wykorzystuje?

Montaż rozdzielnic elektrycznych zacznij od przygotowań

Przed rozpoczęciem montażu rozdzielnic elektrycznych musisz zaopatrzyć się w narzędzia i akcesoria, takie jak śrubokręt, obcęgi, wiertarka, szczypce, kołki rozporowe, śruby i przewody, dzięki którym poprawnie połączysz wszystkie obwody i elementy bezpieczeństwa. Koniecznie wyłącz też główne zasilanie, by kolejno zaplanować ilość modułów i rozmieszczenie obwodów. Popularne są układy elektryczne montowane na szynie, która zapewni rozdzielnicy stabilność i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto ułatwia ona instalację kolejnych przewodów, a jej montaż do ściany polega na użyciu wspomnianych wkrętów.

Prawidłowy montaż rozdzielnic elektrycznych

W końcu możesz przejść do łączenia instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie gotowych tablic, do których będziesz mógł podłączyć niezbędne przewody. Zacznij od przewodu głównego, który powinien biec od licznika energii, by dalej połączyć wszystkie obwody. Musisz je jeszcze odpowiednio zabezpieczyć, do czego wykorzystaj wyłączniki nadmiarowo-prądowe (bezpieczniki), które zadbają o równomierne obciążenie faz. Aby maksymalnie uniknąć ryzyko uszkodzeń i wypadków, polecamy również zastosować wyłączniki różnicowoprądowe, ograniczniki poboru mocy oraz ograniczniki przepięć, które możesz połączyć z przewodem neutralnym i przewodami fazowymi.

Sprawdź poprawność montażu rozdzielnicy elektrycznej

Końcowym procesem montażu rozdzielnicy elektrycznej jest zweryfikowanie i przetestowanie instalacji, co możesz zrobić poprzez nałożenie osłony tablicy rozdzielczej i włączenie zasilania. Brak zwarć i przeciążeń oznacza, że cały proces został wykonany poprawnie. Daje Ci to wolną drogę do wprowadzenia nowych technologii, takich jak:

  • integracja z panelami fotowoltaicznymi,
  • zdalne monitorowanie i kontrolowanie pracy układu,
  • inteligentny system zarządzenia energią.

Zadzwoń