W każdym budynku — zwłaszcza w tych użytkowych — może występować wiele rodzajów instalacji. Szczególną popularnością cieszą się sieci niskoprądowe. Czym dokładnie są? Jakie mają zastosowanie? Dowiesz się tego w tym wpisie.

Czym są instalacje niskoprądowe?

To systemy elektryczne funkcjonujące pod niższym napięciem, utrzymanym w granicach do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego, co sprawia, że są one bezpieczne i efektywne. Podobnie jak w przypadku swoich wysokonapięciowych odpowiedników, układ instalacji niskoprądowych składa się z przewodów oraz kabli, a także ze sprzętu i osprzętu elektroinstalacyjnego, aparatury rozdzielczej i sterowniczej, systemu pomiarowo-rozliczeniowego oraz urządzeń zabezpieczających, ochronnych i uziemiających.

Instalacje niskoprądowe — w jakich systemach są wykorzystywane?

Obejmują one różne układy, w których napięcie prądu jest ograniczone do niższych wartości, co ma zastosowanie w sieciach, niezbędnych do utrzymania prawidłowego funkcjonowania nowoczesnych budynków. Przykładem są następujące systemy:

  • telekomunikacyjne – do przesyłania głosu, danych i obrazu w sieciach komputerowych i telefonii,
  • kontroli dostępu — wykorzystywane w celu monitorowania i zarządzania dostępem do różnych obszarów obiektu,
  • monitoringu CCTV – kamery do nagrywania obrazu,
  • Przykłady zastosowań instalacji niskoprądowych

Przykłady zastosowań instalacji niskoprądowych

Kluczowe w zapewnieniu efektywnej komunikacji, bezpieczeństwa i zarządzania budynkiem są instalacje niskoprądowe, które pomagają w utrzymaniu płynności i bezpieczeństwa pracy w nowoczesnych biurowcach. Jest to szczególnie ważne również w miejscach takich jak szkoły, szpitale oraz obiekty sportowe. Odgrywają one szczególną rolę także w przypadku sklepów, gdzie najważniejsze jest monitorowanie bezpieczeństwa towarów. Z kolei systemy nagłośnienia oraz automatyzacji mogą dodatkowo wpływać na doświadczenia zakupowe klientów.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, nie powinno dziwić, że wdrożenie odpowiednich układów niskoprądowych jest coraz bardziej pożądane. Warto to zlecić firmie, która dostosuje rodzaj instalacji do obsługiwanych systemów. Klientom biznesowym i indywidualnym polecamy firmę MK Elektric działającą na terenie Łodzi i okolic.

Zadzwoń