Trudno jest wyobrazić sobie życie bez nowoczesnych urządzeń. Suszarki, żarówki, pralki i inne sprzęty domowe działają tylko za pomocą prądu, dlatego należy pamiętać o ostrożność podczas korzystania z nich. Jak zachować bezpieczeństwo elektryczne w domu? Czytaj dalej!

Unikaj przeciążenia obwodów

Nie podłączaj zbyt wielu urządzeń do jednego obwodu, gdyż przeciążenie może doprowadzić do przegrzania i pożaru. By tego uniknąć, używaj listew zasilających antyprzepięciowych, które ochronią Twój sprzęt.

Daleko od wody

Pamiętaj, by wszelkie urządzenia elektryczne przechowywać w miejscach suchych. Woda jest doskonałym przewodnikiem, dlatego zrezygnuj z ładowania telefonu w łazience czy korzystania z suszarki podczas kąpieli.

Zabezpiecz gniazdka

Nieużywane kontakty, czyli takie, w których nie ma aktywnie używanych urządzeń, zabezpiecz przed dziećmi oraz zwierzętami. Do tego możesz wykorzystać plastikowe zaślepki do gniazdek.

Nie modyfikuj wtyczki

Każde urządzenie elektryczne ma przewód zasilający, kończący się wtyczką. Różnią się one od siebie ilością bolców oraz rodzajem zabezpieczeń uziemiających, zgodnie z zamysłem producenta. Dlatego, jeśli chcesz wymienić zamontowaną na przewodzie wtyczkę, obowiązkowo wybierz ten sam rodzaj, gdyż model bez styku, podłączony do gniazdka z bolcem może wywołać zwarcie.

Okresowe przeglądy

Zgodnie z polskimi przepisami prawa budowlanego, kontrole instalacji elektrycznych powinny odbywać średnio raz na 5 lat, w ramach sprawdzenia ogólnego stanu technicznego, użytkowości oraz estetyki budynku. Daje to pewność, że sprawność użytkowanych urządzeń technicznych będzie zachowana, a także gwarancję bezpieczeństwa od zagrożeń pożarowych.

Zawsze korzystaj z pomocy sprawdzonego elektryka

Przeglądy i prace związane z instalacjami elektrycznymi powinny być wykonywane przez specjalistów. Zawsze upewnij się, że prosisz o pomoc elektryków mających odpowiednie licencje i doświadczenie. Dlatego, jeśli mieszkasz w okolicach Łodzi i potrzebujesz wsparcia, polecamy Ci firmę MK Elektric, która zatrudnia fachowców korzystających z dobrych jakościowo akcesoriów i narzędzi elektrycznych.

Zadzwoń